טלפון: 08-9214729 | מייל: contact@interdate-ltd.co.il

עיצוב גרפי באתרי אינטרנט

עיצוב אתר אינטרנט הוא משימה לא פשוטה כלל. מאחורי כל עיצוב, אם לדפוס או לאינטרנט, ישנה מחשבה רבה ועמוקה, ותהליך יצירה ארוך. מעצב גרפי טוב ידאג לאפיין אתר בצורה שתתאים לעיסוק האתר, למטרתו ולקהל יעדו.

בתהליך העיצוב המעצב יצטרך להתחשב במגוון משתנים – אופי האתר, רצון הלקוח, היצירתיות שבו, הזמן והכלים שעומדים לרשותו (ובזאת גם הידע שרכש בתוכנות העריכה הגרפיות – פוטושופ, אילוסטרייטור, תכנות ושפות עיצוב CSS , CSS3 ועוד). במאמר זה נבחן ונתמקד בעיצוב לאתרים, ובכמה טרנדים ששולטים כרגע בעולם העיצוב הגרפי.

טרנד עיצוב "שטוח" שתופס את עולם העיצוב

מעצב גרפי צריך להיות מעודכן בטרנדים השולטים בעולם העיצוב כיום. טרנד העיצוב השטוח (Flat dedign) החל להשתלט על כל קטגוריות העיצוב בשוק – העיצוב לדפוס, עיצוב אפליקציות ובעיקר עיצוב ממשקי משתמש (UI / UX). העיצוב השטוח מאופיין במינימום צבעים, פינות חדות או עגולות, שימוש רב צבעים בוהקים וצבעוניים, ללא הצללות כלל וללא כל אלמנטים "ריאליסטיים". העיצוב השטוח השתלט על העיצוב הגרפי כאשר שחקנית מפתח בתחום עיצוב התוכנה עיצבה את המוצרים שלה בקו השטוח – חברת אפל. כשחברת אפל שיחררה את מערכת ההפעלה IOS 7  עם העיצוב השטוח, היה בעצם רגע זה נקודת מפנה בתחום העיצוב הגרפי לאינטרנט ולמובייל. כאשר זנחה את העיצוב הריאליסטי (שימו לב דוגמא לשימוש הרב שאפל השתמשה בטקסטורות מן המציאות בבחירת הרקעים לאפליקציות שלה- טקסטורות עור, דפים, ספרים, מדפים מעץ וכו') שינוי זה, שהיווה בסה"כ שינוי במוצר החברה, גרם לכל תעשיית העיצוב הגרפי, גם ברשת האינטרנט לשינוי זהה. יותר יותר אתרים משתמשים בקווים נקיים, צבעים ותפריטים דינאמיים צבעוניים, ופחות ברקעים עמוסים ובטקסטורות כבדות. (בנוסף לעיצוב השטוח יתרונות רבים במהירות טעינת דפי אינטרנט מעוצבים) ישנם דוגמאות רבות לאתרים שעוצבו בסגנון שטוח, אחד מהם הוא אתר עיצוב גרפי ישראל-גרפיקס, הנותן גרפיקה להורדה וכלים נוספים למעצב גרפי.

11

עיצוב האתר בפונטים ייחודיים

אתרי אינטרנט שרוצים להעביר מסר שונה, מיוחד וייחודי לאתר שלהם יכולים להשתמש בפונטים לאתרי אינטרנט. נכון להיות, אין הרבה פונטים המשוחררים לשימוש חופשי (חינם) לרשת, מלבד כמה פונטים בודדים. אך אם עיצוב האתר בעל תקציב גמיש ושימוש בפונט מיוחד יניב אתר אינטרנט יפה יותר בעל ביצועים טובים יותר- שווה לרכוש פונט לווב. הגופנים יכולים להתשלב בקוד הCSS  ואם האתר שלכם נכתב בשפה האנגלית יש מגוון web font המשוחררים לשימוש חופשי. הפרוייקט הבא של גוגל פונטים – הוא למעשה מאגר חופשי וחינמי של פונטים לווב.

שימוש בשפות תכנות מתקדמות לעיצוב האתר – HTML5, JavaScript,  jQuery,  CSS3 

עם התקדמות הדפדפנים ותמיכה רחבה בשפות תכנות וטכנולוגיות אינטרנט חדשות, מעצבים נוטים יותר לבדל וליצור אתרי אינטרנט אינטרקטיביים יותר ומעוצבים יותר. האתרים שניתן ליצור עם שפות העיצוב והתכנות האלו בדרך כלל הרבה יותר מרשימים, ונתוני האתר – כניסות, זמן ממוצע באתר, התעניינות חוזרת וכו' חיוביים יותר.

כמו כן, שימוש בפלטפורמות קוד פתוח עם מגוון רחב של מפתחים (וורדפרס, ג'ומלה וכו') יכולות לעזור מאוד בעיצוב האתר, שכן למערכות אלו ישנם מאות אלפי עיצובים בחינם ובתשלום, והם בעלי אפשרויות התאמה אישית גבוהות במיוחד.

***

Go to top of page