טלפון: 08-9214729 | מייל: contact@interdate-ltd.co.il

מחשוב והצלחה

כל ילד בכיתה א' לומד שאחד ועוד אחד זה -2. אבל בלימודי המתמטיקה הגבוהים, באוניברסיטה, כבר לומדים כי אין זה כך כלל וכלל. במסגרת פונקציות ונוסחאות מתקדמות, ישנם מצבים שאחד ועוד אחד לא בהכרח נותן 2, אלא מספרים מורכבים. כך גם בכל הנוגע לרשת המחשבים הפנים ארגונית. למראית עין כל עוד השרת נמצא במשרד, אז יש שליטה מלאה על אבטחת המידע. אלא שלא כך הם פני הדברים בפועל. שכן, ישנם כיום האקרים שבעבור חופן דולרים יצליחו לפרוץ לכל מחשב עלי האדמות, כולל בפנטגון. כך שפעולת גיבוי שאמורה לגבות מידע חשוב למעשה מקלה על ההאקרים לאתר אותו ולפרוץ אותו.

רשת מחשבים מתקדמת נפרסת על פני מספר אתרים ברמה הגיאוגרפית על נמת להקשות על הפורצים. כך שגם אם מאתרים את חוות השרתים שבה מאוחסן השרת של הארגון, עדיין קשה לפרוץ אליה ויותר קשה לאתר את השרת הספציפי. מנגד, באמצעות המעבר לטכנולוגיית הענן, לא משנה היכן על פני הגלובוס נמצא עובד של הארגון, הוא יכול להתחבר אל אותו "ענן" ולעבוד בתנאים ממש כמו במשרדי החברה. בעידן הגלובליזציה, יש לכך יתרונות עצומים. בעת בניית אתרים צריך לקחת עובדה זו כפרמטר ולחשוב על דרך הגיבוי היעילה ביותר לכל המידע שנשמר על גבי השרת.

שקיפות, זמינות, יעילות

רשתות מחשבים פנים ארגוניות היו עד לא מזמן סגורות ומסוגרות. רק מי שהיה מגיע למשרדי החברות יכול היה ליהנות ממלוא המידע. אלא שבעידן האינטרנט, הרוב המכריע של המידע נמצא ברשת בלאו הכי. כל ההתנהלות כיום מושתת על שקיפות. ארגונים רבים מבינים כי דווקא גישה של שיתוף הצרכנים בפיתוחים יכול לסייע יותר מלהזיק. התפיסה של חכמת ההמונים, במידה ומיושמת כהלכה, יכולה לתרום רבות ולחסוך שנים של ניסוי ותהיה.

רשת מחשבים סגורה משולה למדינה מבדדת. אמנם לבעלי הרשת יש שליטה מוחלטת על המידע שיוצא ונכנס, אבל התפוקה של הארגון קטנה ביחס לתפיסה ה"פתוחה". בנוסף, באמצעות ההתבססות או השימוש בטכנולוגיית העננים, תמיד יש גיבוי. אם עד לא ממן אם השרת של הארגון היה נדפק כל המערכת הייתה מושבתת, כיום יש תמיד מקור נוסף למקרי חירום. את המידע החסוי מומלץ שלא להעלות למחשבים שמחוברים אל האינטרנט שכן אז בכל מקרה הם חשופים למתקפת סייבר שתגיע במוקדם או במאוחר.

דוגמא לבעיתיות נביא מעולם בניית אתר הכרויות. אתר הכרויות מצליח מכיל בתוכו מידע רב ובעיקר רגיש ואינטימי שבעזרת חשיפה קטנה יכול לעורר הדים רבים. תכנון נכון של אבטחת האתר ישמור על המידע הפרטי של המשתמשים באתר ויעצים את חווית הלקוחות.

המאמר נכתב בחסות אתר ERG ***

Go to top of page