טלפון: 08-9214729 | מייל: contact@interdate-ltd.co.il

איך איכות האתר משפיעה על הדירוג שלו בתהליך קידום אתרים

מה החשיבות של איכות האתר בתהליך קידום אתרים? איזה חלק יש לגורם האיכות של אתר בקביעת המיקום שלו בתוצאות החיפוש בגוגל? לא נלאה אתכם ונענה כבר עכשיו – חלק גדול. כל מי שנמצא על מגרש הSEO  זה זמן מה, יודע כבר שמעט מאוד מהגורמים המשפיעים על דירוג האתר הידועים לנו – הם וודאיים ומוחלטים.


ובכל זאת, ישנם 2 גורמים בולטים שמנהלי אתרים יכולים להסכים עליהם:

  1. רלוונטיות

  2. איכות

בשביל לזהות רלוונטיות של עמוד מסוים באתר שלכם, גוגל בוחן עד כמה הוא יעיל ורלוונטי כמענה לשאילתא אותה הקליד הגולש. אמנם תהליך הזיהוי שמבצע מנוע החיפוש של גוגל מסובך ומורכב – אך בהחלט ניתן להבין כיצד הוא פועל.

מנוע החיפוש בוחן את העמוד ואת האתר כולו ומחפש מילות מפתח וכותרות נושא הקשורות לשאילתא  שביצע הגולש. הסינון בשלב הזה הוא גס – לכל חיפוש כזה שביצע הגולש, מוצאת גוגל אלפי עמודים שעונים על הקריטריונים ונמצאים רלוונטיים. אבל אז מגיע החלק שבו גוגל צריכה לארגן את כל התוצאות הללו בצורה מדויקת יותר, לפניי שהיא מציגה אותן לגולש המחפש, וזה השלב בו נכנס גורם האיכות לתמונה.

למה גוגל מתכוונת כשהיא אומרת "איכות"?

בנובמבר האחרון, גוגל חשפה את ההנחיות לדירוג תוצאות חיפוש איכותיות האחרונות שלה. 160 עמודים של "מה גוגל חושבת שהגולש המחפש רוצה למצוא". מסמך זה משמש את מבקרי האיכות של גוגל ככלי למדידה ולדירוג של דפי אינטרנט בתוצאות החיפוש; על סמך המשוב שלהם, גוגל יכולה לפתח שינויים באלגוריתמי הדירוג שלהם.

רגע, אנשים אמתיים יושבים ועושים את זה? כן! אנשים אמתיים, יושבים ומקלידים שאילתות בשורת החיפוש של גוגל, ומדרגים את תוצאות החיפוש לפי אותן ההנחיות שלעיל, בכדי שגוגל תוכל לשפר את איכות תוצאות החיפוש שלה עבור הגולשים.

לפניי שנעמיק את ההסבר על הגורמים השונים שמזכים אתר בתואר הנחשק "איכותי" בעייני גוגל – וכיצד אתם יכולים לשפר את האתר שלכם בעזרת שיווק וקידום אתרים באינטרנט על מנת להגיע לשם, חשוב קודם כל להבין את ההבדלים בסטנדרטים לכל סוג של עמוד.

סטנדרטים של איכות לסוגים שונים של דפים:

  • יש סוג אחד של דפי אינטרנט שגוגל מחילה עליהם את סטנדרטים גבוהים במיוחד של איכות – אלו הם דפים של מידע פיננסי, משפטי או רפואי, ודפים בהם הגולש יכול לבצע רכישה אונליין של מוצר או שירות, או לבצע פעולות כספיות שונות.

מה זה אומר? שאם האתר שלכם הוא חנות וירטואלית – אתם חלק מאותה קבוצת אתרים שצריכה לענות על סטנדרטי האיכות המחמירים במיוחד של גוגל.

זה אומר בפועל שאתם צריכים לעבוד קשה בשביל להוכיח את אמינותכם ואת הסמכות שלכם בתחום המסוים בו האתר שלכם עוסק – בכדי להופיע במיקום מכובד בתוצאות החיפוש.

  • אבל… אם האתר שלכם הוא לא חנות מקוונת – זה ממש לא אומר שאתם יכולים לנוח על זרי דפנה. ממש לא. אמנם אתרים שמוכרים  אונליין עלולים להישפט באופן נוקשה יותר, אבל עדיין יש לאתר שלכם בדיוק את אותם הקריטריונים לענות עליהם – ויש להם השפעה ניכרת על הדירוג שלו בתוצאות החיפוש.

מה הם הקריטריונים לאתר שנחשב איכותי?

למזלנו הרב, פיזרה לנו גוגל כמה רמזים חשובים באשר למצופה מאתרים על מנת להחשיב אותם לאיכותיים. ולמרבה השמחה, יש הרבה דברים שאפשר לעשות במסגרת קידום אתרים בשביל לשפר את איכות האתר שלכם.

התוכן הוא עדיין המלך

הקלישאה הזו וודאי לא חדשה לכם, אבל היא מוכיחה את עצמה שוב ושוב. תוכן איכותי – מעלה את דירוג האיכות של אתר בעייני גוגל. אבל הנה משהו שאולי לא ידעתם: לפי גוגל, למיקום של התוכן בעמוד יש חשיבות.

גוגל מחלקת את התוכן בכל עמוד ל-2 סוגים:

  • תוכן עיקרי

  • תוכן משני

כאשר הראשון הוא התוכן עצמו – והאחרון נועד להדגיש, להסביר ולתמוך בראשון בדרכים נוספות.

ואיך ממקמים נכון את התוכן בדף? כך:

• התוכן עיקרי אמור להיות מוצג בהבלטה "בחזית ובמרכז." (front and center)

• התוכן העיקרי צריך להיות גלוי באופן מיידי כאשר הגולש מגיע לעמוד.

• העיצוב, ארגון, השימוש במרחב, הבחירה של הגופן, הגודל גופן, הרקע וכו' – צריך להפוך את התוכן העיקרי למאוד ברור.

גם לאורך התוכן יש משקל – אבל אולי תופתעו לגלות שגוגל מעודדת את בודקי האיכות שלה להפעיל את שיקול דעתם בשאלה האם התוכן בעמוד שהתקבל לחיפוש שהקלידו היה באורך המתאים, בהתאם לשאילתא שהוקלדה.

למרבה צערם של מקדמי אתרים, אין נוסחת קסם לחישוב הכמות המדויקת של המילים שצריכה להיות בתוכן, אבל הנה כמה נתונים מעניינים ממחקר של מתאם אורך תוכן עם דירוגים בגוגל, שניתח 10 תוצאות חיפוש מובילות של יותר מ-20,000 שאילתות:

http://www.link-assistant.com/images/news/site-quality/screen-01.png

אפשר לראות שבממוצע, גוגל מדרגת במיקומים הגבוהים ביותר עמודים עם תוכן של לפחות 2,000 מילים. אבל בפועל, זה לא בדיוק ככה. אם תקחו שאילתות חיפוש מידע מהירות, לדוגמה: "מה האורך האידאלי של פוסט בבלוג", או "איך שומרים מסמך WORD", תגלו שבעמודים המדורגים ב-10 התוצאות המובילות לחיפוש זה, כמות המילים בתוכן שונה לחלוטין.

אז איך מחליטים על כמות המילים האידאלית? מציצים בעמודים המתחרים המובילים, המדורגים ב-10 המקומות הראשונים – ולומדים מה האורך הנדרש בנושא המסוים הזה.

קישורים פנימיים – תוכן משלים – גולשים מרוצים

בכדי להפוך את האתר שלכם לרלוונטי יותר עבור הגולש – צריך להציע לו יותר. אם יש לכם מאמר בנושא מסוים – חשוב שיהיו בו קישורים לעוד עמודים רלוונטיים לנושא בו הוא עוסק. בדרך זו, אתם גם מציעים לגולש ערך מוסף וגם מעודדים אותו להישאר באתר שלכם יותר זמן בשל הרלוונטיות הגבוהה של התוכן שאתם מציעים לו. יש לכך משקל חשוב בתוך שיווק וקידום אתרים באינטרנט ומאחר ותוכן משלים הוא בעל ערך רב עבור הגולש.

בדומה לפרסומות באתר, הקישורים האלו צריכים להשתלב בצורה שלא מפריעה לגולש להתרכז בתוכן העיקרי של העמוד, אבל עדיין להיות זמינים כשהגולש צריך אותם.

תוכן משלים שכזה משפר את חוויית הגולש. הוא לא תורם לנושא העיקרי של העמוד באופן ישיר – אלא עקיף.

לדוגמה:

בעמוד בחנות וירטואלית יהיו קישורים לעוד מעצבים פופולאריים, עוד דגמים של מוצר מסוים וכן הלאה.

מומחיות, סמכותיות, אמינות: לזכות באמון של גוגל

עוד גורם חשוב שיש להביא בחשבון בתהליך קידום אתרים ואשר משפיע על המידה בה גוגל מחשיבה אתר לאיכותי – הוא רמת המומחיות, הסמכותיות והאמינות של האתר. אותם מבקרי איכות אנושיים של גוגל, מתבקשים על ידיה לדרג עד כמה הם הרגישו שהתוכן בעמוד אליו הגיעו נכתב על ידי מומחים בתחום.

גוגל מבקשת מאותם מדרגים לחפש מידע אודות החברה באתר:

  • עמוד "אודותינו"

  • שירות לקוחות או "צור קשר"

  • מידע בנוגע למי מפעיל את האתר ואחראי לתוכנו

עד כמה המידע הזה חשוב? הוא חשוב מאוד. למעשה, הוא חשוב כל כך, שאם הוא נעדר מאתר – זו סיבה מספיק טובה לדרג אתר נמוך בתוצאות החיפוש.

מוניטין: איך ביקורות גולשים יכולות להרים או להוריד את הדירוג שלכם

דעת הקהל על האתר שלכם – המוניטין שלו – גם היא גורם בשכלול איכות האתר ע"י גוגל. חשוב מאוד לא להזניח גם את המידע החיצוני על האתר שלכם. זה לא משנה כמה תספרו לגוגל שהאתר שלכם נהדר – אם מקור חיצוני טוען בדיוק ההפך, גוגל תסתמך על המקור החיצוני.

גוגל מחפשת ביקורות אמתיות של גולשים אמתיים, וכמו כן – דעה של מומחים בתחום בו האתר עוסק.

וגוגל לא רק מחפשת ביקורת ודעה על מוצרים\שירותים שונים שמציע האתר – אלא גם מוניטין של החברה או הארגון שהאתר מייצג\שייך להם.

ואיפה היא מוצאת את המוניטין הזה?

גוגל שולחת את המדרגים שלה לפורומים, לביקורות בבלוגים, לדיונים ברחבי הרשת, והמלצות מומחים שמתייחסים לאתר שלכם. אתם בהחלט רוצים לוודא שקיימות ביקורות חיוביות על האתר והחברה שלכם – ואתם גם רוצים להתייחס ולענות לאותם המגיבים.

אתר מותאם לנייד: חוויית גולש חשובה וגורם חשוב בחישוב איכות האתר

בפעם הראשונה, הנחיות הדירוג של גוגל מתמקדות בחוויית החיפוש במכשירים ניידים. כיום יש לא פחות אם לא יותר גולשים ממכשירים ניידים – וגוגל מספיק חכמה בשביל להבין שנתח השוק החשוב הזה חייב להיות מרוצה. אם עוד לא התאמתם את האתר שלכם לנייד (למרות ההודעה הרשמית שהוציאה גוגל בנושא תאימות אתרים למובייל כבר די מזמן), רוצו מהר לעשות זאת.

ומה עם הבאקלינקס? איך השפעת הקישורים הנכנסים לאתר מושפעת מהנחיות האיכות החדשות?

כשזה מגיע לקידום אתרים –  אי אפשר שלא להתייחס לנושא הקישורים הנכנסים לאתר מבחינת ה SEO. לאחר שקראתם פה במאמר על ההשפעה הרבה שיש לאיכות האתר על הדירוג בתוצאות החיפוש, אתם וודאי כבר מבינים לבד שגם לאיכות של האתרים המקשרים לאתר שלכם יש חשיבות אדירה.

זה אומר, שמעבר לאופטימיזציה הנחוצה על מנת לשפר את איכות האתר שלכם – אתם צריכים לדאוג גם שהאתרים שמקשרים אליכם יהיו אתרים איכותיים, לפי כל הקריטריונים שציינו למעלה.

לסיכום, הנה סכמה מופשטת שמסכמת, פחות או יותר, את הדרך בה קובעת גוגל את מידת האיכות של האתר שלכם ובהתאם לכך מדרגת אותו בתוצאות החיפוש שלה:

Go to top of page